کتاب شاهنامه نقالان 5 جلدی همراه با قاب و سی دی اثر مرشد عباس زریری اصفهانی
8 رای   - 

کتاب شاهنامه نقالان 5 جلدی همراه با قاب و سی دی اثر مرشد عباس زریری اصفهانی

دریافت مشاوره تلفنی
موجود
450,000 تومان

نماد اعتماد الکترونیکی

کتاب شاهنامه نقالان 

کتاب شاهنامه نقالان 5 جلدی همراه با قاب و سی دی به نویسندگی مرشد عباس زریری اصفهانی توسط انتشارات ققنوس منتشر شده است.ارسال رایگان . این کتاب برای کسانی که می خواهند شاهنامه را به زبانی ساده برای بزرگسالان و کودکان روایت کنند و هم چنین برای کسانی که به ادبیات و نگارش علاقه دارند به گنجینه ای از یک میلیون واژه متشکل از واژه های کهن و نو فارسی و وام واژه ها متصل کند و هم ماده های لازم برای پژوهش در زمینه نقالی و دگر دیسی بن مایه های اسطورگی و حماسی در روایات نقالان را در دسترس پژوهشگران قرار داده است.

پیشینه نقالی 

نقالی به جرئت از کهن ترین شیوه های داستان گویی و بازگویی افسانه ها در ایران است؛ شیوه ای که امروزه چندان اثری از آن دیده نمی شود, اما کمرنگ شدن این هنر چیزی از ارزش های بی دلیل نقالی در تاریخ ایران زمین کم نمی کند. نقالان، که به آن ها مرشد هم گفته می شود، داستان های منثور یا منظوم را با حرکات و اشارات و گاهی همراه با موسیقی و لحنی حماسی برای مردم نقل می کنند. از نقالان در مقام نگاهبانان فرهنگ عامه، داستان ها و ورایات قومی و محلی و موسیقی فولکوریک هم یاد می شود که با لباسی ساده در قهوه خانه ها و کاروانسراها برای توده ی مردم داستان گویی می کنند. همان طور که در مقدمه کتاب آمده، مرشد عباس زریری درباره پیشینه نقالی می گوید که این هنر به صورتی که ما امروزه می شناسیم از زمان شاه اسماعیل صفوی شروع شد و خود شاه اسماعیل با هدف رسوخ مذهب شیعه اثنی عشری در ذهن و روح مردم مشوق و مروج این هنر بود. 

شاه اسماعیل برای این کار هفده سلسله را مامور کرد که هرکدام در جایی و در لباسی و به طرزی جداگانه این مقصود را تبلیغ کنند. در آن زمان برخی مداحی ائمه را می کردند، بعضی در زورخانه ها شعر می خواندند و دسته ای مانند قاضی های قشونی برای قشون سخن سرایی می کردند و از آداب شریعت و رسوم ملی و پهلوانی می گفتند. همه این مامورها در میان این روایت ها به ناچار داستان ها و روایات پهلوانی را چاشنی سخن خود می کردند تا رفته رفته نقالی شکل گرفت و رواج یافت. 

در گذشته اغلب داستان های عامیانه ای چون اسکندرنامه، مختارنامه، ابومسلم نامه، رموز حمزه، امیر ارسلان و یتیم نامه موضوع سخن نقالان بود و به ندرت از شاهنامه سخنی نقل می شد. اما به مرور پای داستان های پهلوانی و روایات شاهنامه هم به نقالی باز شد و با تکیه بر روحیه جوانمردی و میهن پرستی به موضوعی پرطرفدار تبدیل شد. نمونه ای نقالی داستان " رستم و سهراب" با صدای گرم مرشد عباس بر روی لوح فشرده به همراه این مجموعه منتشر شده است. 

بیوگرافی عباس زریری 

مرشد عباس زریری اصفهانی 1350-1288 یکی از آخرین نقالان بزرگ روزگار ما و چهره ی تابناک و سرآمد فرهنگ توده میهن ما بود که پس از عمری کار مستمر و دلسوزانه در این زمینه، برای بر جا نهادن یادگاری ماندگار از کوشش و کنش خود، کمر همت بست و پا از مرز نقالی سنتی و باز گفت شفاهی داستان ها در برابر انبوه مردم فراتر گذاشت و قلم و کاغذ به دست گرفت و زنجیره ای از روایت های نقالان در حوزه ی داستان های پهلوانی ایرانیان را که بدو به ارث رسیده بود و در طومار شخصی و گنجینه حافظه داشت به نگارش درآورد. 

سایر مشخصات محصول

انتشارات : ققنوس
قطع : وزیری
نوع جلد : گالینگور
سال چاپ : 1396
تعداد صفحات : 3806
موضوع : ادبی
نوبت چاپ : اول
نویسنده : مرشد عباس زریری اصفهانی
شابک : 9786002783615
هیچ نظری ارسال نشده