دسته بندی کتاب ها

بیوگرافی نزار قبانی

بیوگرافی نزار قبانی

نزار قبانی شاعر سوری درسال (۲۱ مارس ۱۹۲۳ ) در محله ی الشحم شهر دمشق از خانواده ای مرفه به دنیا آمد. یکی از برجسته ترین شاعران عرب در عصر حاضر است. نزار دوران ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه ی وابسته به دانشگاه دمشق که شیوه آموزشی ترکیبی عربی و مدرن اروپایی داشت، طی کرد. سپس در رشته حقوق از دانشگاه دمشق فارغ التحصیل شد. سال ۱۹۴۵ بلافاصله پس از فراغت از تحصیل در پست های سیاسی در شهرهای قاهره، لندن، بیروت، مادرید، پکن و… منصوب شد.

وی سال ۱۹۶۶ استعفا داد تا وقتش را به شعر اختصاص دهد. در متن استعفایش چنین آمده است: “استعفا می دهم تا وقتم کاملا در خدمت شعر قرار بگیرد چون احساس دوگانگی ترسناکی وجودم را به درد آورده بود که مرا از زندگی با آرامش باز می داشت. از این رو استعفا می دهم تا فقط در خدمت شعر باشم.” 

قبانی سرودن شعر را از شانزده سالگی شروع کرد و نخستین کتاب او را در سال ۱۹۴۴، زمانی که دانشجوی حقوق دانشگاه سوریه بود، با هزینه ی خود چاپ کرد. ثمره ی این مسیر شاعرانه ۴۱ مجموعه شعر و نثر است که اولین آن زن سبزه به من گفت است و آخرین آن ها  در سال ۱۹۹۳ مجموعه ی من یک مرد هستم و تو یک قبیله زن . وی در سن هفتادو پنج سالگی از دنیا رفت، و پیکر او را به وطنش سوریه بازگرداندند و هزاران تن در مراسم تشییع او حاضر شدند.

معرفی کتاب های نزار قبانی

  1. کتاب به بیروت با عشق گزیده شعرهای نزار قبانی
  2. کتاب معشوقه ی من و سیگارهایم
  3. کتاب عاشقانه های شاعران عرب دو زبانه عربی -فارسی
  4. کتاب گزیده اشعار سیاسی نزار قبانی
  5. کتاب کلیدها گفتگوهایی پیرامون شعر و زندگی
  6. کتاب از برگه های ناشناخته ام
  7. کتاب عشق بدون مرز
  8. کتاب صدنامه ی عاشقانه نگارنامه های نزار قبانی
  9. کتاب هر عید محبوبه ی منی
  10. کتاب از حروف الفبایم باش دو زبانه عربی – فارسی

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X